Almanca / Deutsch
Türkçe / Türkisch


MENÜ
Lütfen yönergeye dikkat edin!

 
 

Kısaca Merhaba...

Güney Almanya'nın en büyük yerel gazetesi olan Merhaba, 1990´da hayata geçirildi. Ulm, Neu-Ulm ve çevresinde, kültür ve enformasyon ağırlıklı, Türkler'e hitap eden bir yerel gazete yayımlama fikri o zamanlar her ne kadar ütopik bir düşünce gibi görünüyorduysa da, kısa zamanda gerçek bir başarı öyküsüne dönüştü. Bugün Merhaba, Neu-Ulm'da bulunan Merkez Bürosu'nun yanısıra, Güney Almanya'nın hemen hemen tüm şehir ve kasabalarındaki temsilcileriyle başarıyla temsil edilmektedir.

Yayın hayatına aylık bir yerel gazete olarak adım atan Merhaba, büyümesinin kaçınılmaz bir sonucu olarak, Ocak 1999 yılından buyana ayda iki kez, ücretsiz olarak ve artık "yerel" olarak nitelendirilemeyecek bir bölgede yüzyirmi bini aşan okuyucusuyla buluşurken, Güney Almanya'nın büyük bölümünü de kapsamı altına aldı. Merhaba ağırlıklı olarak şu bölgelerde dağıtılmaktadır: Ulm, Neu-Ulm, Kempten, Füssen, Günzburg, Augsburg, München, Landshut, Donauwörth, Heidenheim, Aalen, Biberach, Göppingen, Esslingen, Stuttgart, Mannheim, Sindelfingen, Böblingen, Freiburg, Ravensburg, Friedrichshafen, Heilbronn, Pforzheim, Nürnberg...

Hedef okuyucu kitlemiz, Güney Almanya'da içinde yaşadığımız toplumun yaş farkı gözetmeksizin Türk, ya da Türk asıllı bireyleridir. Bu nedenle gazetemiz içeriği ağırlıklı olarak güncel politik ve kültürel olaylar (Baden-Württemberg ve Bavyera Eyaletleri başta olmak üzere), biz göçmenlerin karşılaştığı sorunlar ve başarıları ile bu insanları ilgilendiren herşeyden oluşmaktadır.

Merhaba siyasi görüş bakımından tarafsız olmasına karşın, bazı konularda kesinlikle taraftır:
Bizler, ırkçılığa, yabancı düşmanlığına, ve her türlü ayrımcılığa karşıyız.